Lavataşlı Izgara


Her kültürünkendine ait bir yemek kültürü vardır. Kimi kültürlerde hiç yağ kullanılmazken kiminde sadece buharda yemekler pişirilmektedir. Ancak dünya mutfaklarının birçoğunda tercih edilen bir pişirme yöntemi olan ızgara çok farklı tatlarıyla ve kokusuyla yemek tutkunlarının vazgeçilmezi olmaktadır. Mangal, barbekü gibi farklı adlarla da anılan bu pişirme tercihi genellikle alttan gelen ısı kaynağı ile ki çoğunlukla kömür tercih edilir, yemek pişirmeye yarayan bir yöntemdir. Izgara ile pişirmenin en büyük artısı yiyeceklerde çok farklı bir tat oluşturmasıdır. Özellikle yağlı yiyecekler, et, tavuk, balık gibi ürünler yağda pişirildiğinde vücut için çok da faydalı olmamaktadır. Hâlbuki ızgara ile pişirildiğinde ızgaranın gözenekli ve oluklu yapısı yiyeceklerin bünyesinde bulunan yağın akıp gitmesine izin vermektedir. Sonuç olarak daha yağsız ve lezzetli besinler tüketmek mümkün olmaktadır. Ancak kişi sayısının fazla olduğu yaşam alanlarında veya kurumlarda ızgara kolay kullanılabilir bir ürün değildir. Bunu bilen Kayalar Mutfak Lavataşlı ızgara üreterek bu soruna çözüm üretmiştir. Lav taşı yapısı itibariyle volkanik bir taş olduğu için ısıyı içinde tutabilen bir madendir. Aynı zamanda ısınınca vücut için de faydalı olan bir takım değişimler meydana getirmektedir. Layataşlı ızgarada bu taşlar ızgara altına dizilmektedir. Böylece bir mangal lezzetinde et ve sebze pişirmek mümkün iken aynı zamanda çok da sağlıklı yiyecekler elde etmek olasıdır.

Lavataşlı Izgara Özellikleri

Izgara altında lav taşları dizili olan bir hazneden ve üstündeki ızgarayla birlikte kırıntı ve yağ tepsisinden oluşan bir ünitedir. Tamamı paslanmaz çelikten üretilen Lavataşlı ızgara, pişirme sırasında yağın sıçramaması için özel olarak üç tarafında koruyucu panel yerleştirilmiştir. Izgara pişirme sırasında ortaya çıkan ve akan yağların bir depolama alanında toplanması için belli bir eğim ile üretilmiştir ki toplanan yağlar yağ toplama çekmecesinde birikmektedir. Izgaranın ön yüzünde bulunan çekmeceler kolaylıkla çıkarılıp biriken yağlar tahliye edilebilmektedir. Bundan başka ızgara altında kırıntı toplama ve su ekleme tepsisi bulunmaktadır. Bu su toplama tepsisi kuru pişirmenin önüne geçmek için buhar üreten bir mekanizmadır.Lavataşlı ızgaralar hem LPG hem de doğalgaz ile çalışabilmektedir. Böylece ciddi anlamda enerji tasarrufu yapan bir sistemdir. Alevin sönmesi durumunda emniyet tertibatı devreye girerek gazı kesmektedir. Izgaranın yüzey sıcaklığı 70 derece ile 270 derece arasında değişmektedir. İki farklı ızgara yüzeyi vardır ve her bir yüzey ayarlanabilir yükseklik özelliğine sahiptir.

Lavataşlı Izgara Hijyen


Izgara yiyeceklerin özellikle etlerin içindeki yağların akıp gitmesini sağladığı için çok tercih edilen bir pişirme yöntemidir. Lavataş ızgara tamamı paslanmaz çelikten üretilen ızgara yüzeyi ve aparatları ile pas ve nemden korunan oldukça hijyenik bir çözümdür. Ayrıca akan yağların ve dökülen yemek parçalarının toplandığı hazne sayesinde oldukça sağlıklı bir çözümdür.


İLETİŞİM BİLGİLERİ

MERKEZ

Adres : Gümüşsuyu Cad. Litros Yolu No:17 34010 Maltepe,
Bayrampaşa / İstanbul - Turkey
Tel : +90 212 612 26 11
Fax : +90 212 493 10 16
Email : info@kayalarmutfak.com

Kasımpaşa Showroom

Adres : Bahariye Cad. No: 37
Kasımpaşa / İstanbul - Turkey
Tel : +90 212 238 28 61
Email : info@kayalarmutfak.com