Skip links

Anasayfa | Haberler | Haber

IMG_9121
Haber

Ar-Ge çalışmalarıyla inovatif ürünler geliştiren KM Kayalar Mutfak, yeni ürünlerini pazara sunmaya hazırlanıyor. TÜBİTAK 1507 Programı kapsamında üretecekleri 500 litre hacmi bulunan karıştırıcı entegreli, devrilir kaynatma tenceresini ihraç edeceklerini söyleyen KM Kayalar Mutfak Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Kaya, “Bu yeni inovatif ürünümüz ile şantiye, askeriye gibi personel yoğunluğu bulunan yerlerde yemek hizmeti için önemli bir ihtiyacı karşılayacağız” dedi.

Bu yılın önemli projelerinden olan, KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon programı kapsamında çalışmaları yürütülen otonom çöp şiş kebap pişirme makinesiyle de sektöre yenilik getirmeyi hedeflediklerini söyleyen KM Kayalar Mutfak Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Kaya, “Bu ürünle etin her tarafının homojen olarak pişmeme problemini çözmek istiyoruz” diye konuştu.

Bu yıl dördüncüsünü düzenlenen Design Week Turkey’in endüstriyel tasarım alanında, Mete Mordağ’ın Kayalar Endüstriyel Mutfak için tasarladığı poleserie kombine pişirme grubu, 2019 İyi Tasarım Ödülünü aldı. Kayalar Endüstriyel Mutfak Yönetim Kurul Başkanı Nuray Kaya, “Endüstriyel mutfak konusunda altmış beş yıllık bir hikayemiz var. Beş yıl önce tasarımını ‘ Mordag Design’ Mete Mordağ ile başlattığımız modüler pişirici serimiz Poleserie ile TİM ve İMMİB tarafından düzenlenen Design Week Turkey’de İyi Tasarım Ödülü’nü aldık. Tasarımcımız Mete Mordağ başta olmak üzere, Kayalar Endüstriyel Mutfak Ar-Ge ve üretim ekibinin, yoğun çalışmalarının sonucunda bu başarıyı elde ettik” diye konuştu. Aldıkları ödülün motivasyonlarını artırdığını ifade eden Kaya, “Şimdi yeni bir seri üstünde çalışıyoruz. Bu yeni tasarımımızı 2020’nin ilk aylarında tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

60 ülkede bayiliği bulunuyor

KM Kayalar olarak, yurtdışı pazarını önemsediklerini vurgulayan Nuray Kaya, “Bu sebeple dünyanın birçok yerinde gerçekleşen ilgili fuarlara katılıyoruz. Global pazardaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve uygulamalarımıza entegre ediyoruz” dedi. KM Kayalar Mutfak’ın sektörünün öncü firmaları arasında yer aldığını ifade eden Kaya, “Yurtdışı müşteri portföyümüz oldukça geniş. Odaklandığımız pazarlar Afrika, Avrupa, Asya, CIS bölgesi ve Türki cumhuriyetleri gibi birçok bölge ile çalışıyoruz. Bugün yaklaşık 60 ülkede bayiliğimiz ve 70 ülkede de distribütör faaliyetlerimiz bulunuyor” diye konuştu.

“Türkiye, teknoloji açısından hâlâ Avrupa’nın gerisinde”

Türkiye endüstriyel mutfak sektörünün son dönemde ürünleriyle önplana çıktığını belirten Nuray Kaya, Avrupa teknolojisine kıyasla hâlâ büyük eksikliklerin olduğunu vurguladı. Kaya sözlerine şöyle devam etti: “Üretim tesislerimiz için makinelerimiz yok ve Ar-Ge çalışmalarını yürütecek teknik ekip konusunda oldukça zorlandığımız bir dönemden geçiyoruz. KM Kayalar bünyesinde bu eksiklikleri dikkate alarak, çözüm üreten kararlar aldık ve hız kesmeden uygulamaya koyduk. İçinde bulunduğumuz sektör durmaksızın geliştiği için önce Ar-Ge çalışmalarımıza ağırlık verdik.”

Otellerden hastanelere, askeriyeden üniversitelere, sosyal tesislerden şantiye mutfaklarına kadar birçok alanda hizmet sunan KM Kayalar Mutfak, pişiriciler, endüstriyel fırınlar, taşıma ve servis ekipmanlarıyla hizmet sunuyor. Endüstriyel buzdolapları, bulaşıkhane ekipmanları, endüstriyel çamaşırhaneler, davlumbaz ve yer ızgaralarının yanı sıra tezgâh ve depolama üniteleri, mobil ürünler, hazırlık ekipmanları, içecek hazırlama ekipmanları ve yardımcı mutfak ekipmanları ile hizmet veriyor.

km-mutfak
km-mutfak2

Language page  of our website is currently under construction. Please check back soon.

 

Dilinizi Seçiniz
TR | EN | DE